RIXOS IKSemih ELBABA/images/basari-hikayeleri/semih-elbaba.jpg
 

Semih ELBABA

.

Ben Semih Elbaba, Subat 1979 Mersin dogumlu ,Baba Lübnan Anne Türk bir aileden geliyorum. 2 yıllık yüksek öğrenimimi Lübnan’da (LAU) tamamladiktan sonra turizm kariyerim Rixos Hotels ile başladi ve bugünlere geldiğimizde bunun ne kadar doğru bir tercih olduğundan aşağida bahsedeceğim.

Rixos Hotels ilk otelini Belek’te actiginda yil 2000. Türkiye o zaman şartlarında zor bir ekonomik dar boğazdan geçiyor, ben ise kariyerime nerede başlayacağım konusunda derin düşünceler içerisindeyim. Sektörler içerisinde seçim yapmama ramak kala, turizmin ülkemiz ve bizim için çok büyük gelecek vaad ettigini gördüm ve bu bacasiz fabrikada bende birey olarak yerimi almak için çalismaya karar verdim. Ama nerede? Herkesin bildiği gibi Antalya o dönemlerde de şimdiki kadar olmasada turizmin başkenti, bende araştırmalara başladim ve yeni bir tesisin açıldığını yakın dostlarımızdan öğrendim, isminin büyüsünden midir, yoksa önünden geçerken etkilendigim güzel bahçesinden midir bilinmez, o gün karar verdim, işte benim calışacağım, kariyer yapacağım ve bu işi benden sonraki nesillere de aktaracağim yer burasi diye: RIXOS

Zaman çabuk geçmiş, yıl 2014 ve Rixos Hotels o günden bu güne 3 kıtada otel işleten bir dünya markasi olmuş, belki bizim payımız Ibrahim (AS) yaprak üzerinde su taşıyan karınca kadar olsa da, tarafımız hiç değişmeden aynı doğrultuda devam etmiştir.

2000’li yıllarda Bellboy olarak başladığım görevime, 3 ay sonra hem işi daha iyi öğrenmek hem de geceye yardımcı olmak için Night Auditor yanında Training alarak devam ettim. Yaklaşık 2 yıllık bir gece tecrübesinden sonra, 2002 yılında bu görevimden terfi edip, gündüz ön büro vardiya amirliğine başladım. Bu göreve 2 yıl ilk otelimde ve 1 yıl boyunca yeni açılan, Türkiye’nin literaturdeki ilk 7* oteli Rixos Premium Belek’te de devam ettim. 2006 yılı Önbüro Şefliği ve 2007 yılında atandığım Ön Büro Müdür Yardımcılığına 3 yıl devam edip, Önbüro Müdürü olarak ilk yurtdışı görevime Rixos Al Nasr Tripoli'de 2010 Şubat ayında başladım. 1 yıl sonrasında yaşanan Arap Baharı olayları neticesinde, Rixos markasını Libya'da calışma arkadaşlarımla birlikte mümkün olduğunca olaylardan uzak tutarak ayakta tutmaya çalıştık. En zorlu ortamlarda bile otelcilik yapılabileceğinin en güzel örneğini yaşayarak ögrendiğim bu topraklardan, Mayıs 2011 de zorunlu olarak ayrılmak durumunda kaldım ve 6 ay süresince Rixos Lares’te görevime devam ettim. Rixos Al Nasr Tripoli'nin tekrar açılması için kurulan ekipte yine yerimi aldım ve 2. Dönem Libya maceram, 2012 yılı Mart ayına kadar devam etti. Bu süre içerisinde yapılan 10. Yıl 'Lets Get Together' organizasyonunda Yılın Yöneticisi seçildim ve ödülümü Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Fettah Tamince’nin elinden aldım. Mart 2012 de Irak'ın başkenti Bağdat’ta yapılan Arap Birliği Zirvesi’ne katıldım ve Rixos Hotels olarak  yapılan bu en büyük yurt dışı organisazyonunun çorbasında tuzum oldu. Şahsen çok değerli Devlet Başkanlarını karşılama imkanım oldu ve bu deneyimi bana yaşattığı için Rixos Hotels’e tekrar teşekkürümü sunarım. Yaklaşık 6 aylık Bağdat görevimden sonra, 2012 Eylül Ayinda Mısır’ın önemli turizm destinasyonlarindan Sharm’da açılan Rixos Sharm El Sheikh otele Odalar Bölüm Müdürü olarak başladıktan sonra Rixos Seagate Sharm Otel müdürü olarak görevimi gururla sürdürmekteyim. Rixos markasını burda da ekip arkadaslarımla birlikte, diğer ülkelerdeki Rixos otellerinde olduğu gibi başarıyla temsil etmekte ve uluslararasi zincir otelleri ile rekabet etmekteyiz.

Bana kalırsa başarı, hali hazırda uluslararası otel zincirinde kariyer yapıp başarılı olmaktansa, kendi ülkesinde doğup diğer uluslararası markalarla yarışacak duruma gelen bir markaya, kilometre taşlarını koyan ekibin bir parçası olmaktır.

Rixos Hotels bugün bunu başarmış ve bize de bu mutluluğu yaşatmıştır. İşte bu paha biçilemez.

Tüm bunlar yaşanırken, Rixos Ailesi beni daha iyi hizmet verebilmem icin, yurtdışında 2009 yılında Singapur’da Cornell-Nanyang Üniversitesi’nde Hospitalty Management adı altında Professional Development programı ve 2011 yılında Newyork ithaca Cornell Üniversitesi’nde Hospitality Advanced Certification programina göndermiştir.

Bana bu imkanı veren, desteğini hiç esirgemeyen, hep yanımda duran tüm büyüklerime ve calışma arkadaşlarıma, başta Yönetim Kurulu Başkanımız olmak üzere teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.


Geri